Domena LicencjaPilota.pl jest na sprzedaż! Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz.

Licencja pilota

Gdy będę duży, zostanę pilotem!

 

            Każdy mały chłopiec ma wiele marzeń. Jeden chce być strażakiem, drugi – lekarzem, a kolejny – pilotem. Miło, gdy dziecięce pasje udaje się urzeczywistnić w dorosłym życiu, jednak jest bardzo trudne zadanie okupione najczęściej ogromem wysiłku i wieloma wyrzeczeniami.  Każde z dziecięcych marzeń to wizja na przyszłość, którą realizują tylko nieliczni.

Zaczyna się od sklejania modeli samolotów z plastiku, kończy – na zamiarze wyrobienia licencji pilota. Ale czy to rzeczywiście takie proste? Jak kręta jest droga prowadząca do spełnienia tych dziecięcych planów? Decydując się na taki krok, należy pamiętać, że latanie taką maszyną łączy się z wieloma godzinami poświęconymi na naukę pilotażu oraz dużą ilością czasu spędzonego za sterami samolotu, a i to nie zawsze gwarantuje sukces – licencja pilota nie dla wszystkich jest do osiągnięcia.

Aby zostać pilotem zawodowym, należy najpierw zrobić uprawnienia pilota turystycznego. Jeśli chodzi natomiast o uprawnienia zawodowe, w Polsce istnieje tylko kilka ośrodków, które to oferują. Dla pilotów cywilnych są to Politechnika Rzeszowska i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Dla pilotów wojskowych takie szkolenie oferowane jest przez Wyższa Szkołę Sił Powietrznych w Dęblinie. Jednak wyrobienie takiego uprawnienia to ogromny wydatek rzędu około 200 000 złotych. Jak można wnioskować, to dosyć drogo.

Poza tym, aby mieć szansę na licencję, trzeba spełnić szereg wymagań. Pierwszym kryterium jest zdobyta licencja pilota turystycznego oraz wiek – ukończone 18 lat. Ponadto – nienaganne zdrowie potwierdzone przez Główny Ośrodek Badań Lotniczo – Lekarskich. Kolejny warunek to wylatane 200 godzin samolotem, w tym 100 godzin w roli dowódcy oraz doświadczenie w lotach nawigacyjnych i nocnych.

Osoba spełniająca podane wymagania podchodzi to składającego się z części teoretycznej i praktycznej szkolenia. W ramach praktyki, kursant uczy się m.in. maszyny i obsługi jej urządzeń. Musi też wykonać około 30 lotów szkolnych. Potem pozostaje już tylko przystąpić do egzaminu państwowego i cieszyć się zdobyciem wymarzonych uprawnień.